14KP Bar Setting 2.01 Round
Retail Price: $3003.68444
Our Price: $1,678.04 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1650 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10.6 grams |
| Measurements | Top Width: 5.4 mm, Bottom Width: 4.2 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1650 |
| Style Group Name: | WB1650 |
| Supplied Stones: | 6-0.03/RD, 6-0.05/RD, 6-0.08/RD, 6-0.1/RD, 3-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 2.01 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.45 Round
Retail Price: $1912.5255
Our Price: $1,068.45 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2203 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.5 grams |
| Measurements | Top Width: 5.4 mm, Bottom Width: 3.8 mm, Top Height: 1.8 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2203-15 |
| Style Group Name: | WB2203 |
| Supplied Stones: | 15-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.45 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.8 Round
Retail Price: $2950.43194
Our Price: $1,648.29 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1358 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10.4 grams |
| Measurements | Top Width: N/A mm, Bottom Width: 4.8 mm, Top Height: N/A mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1358 |
| Style Group Name: | WB1358 |
| Supplied Stones: | 16-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.80 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.15 Round
Retail Price: $905.10992
Our Price: $505.65 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB294 |
|---|---|
| Approx. Weight | 2.7 grams |
| Measurements | Top Width: 1.9 mm, Bottom Width: 1.6 mm, Top Height: 2.4 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB294-5 |
| Style Group Name: | WB294 |
| Supplied Stones: | 5-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.15 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 2.1 Round
Retail Price: $4853.34156
Our Price: $2,711.36 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2672 |
|---|---|
| Approx. Weight | 17.55 grams |
| Measurements | Top Width: 11 mm, Bottom Width: 5 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2672 |
| Style Group Name: | WB2672 |
| Supplied Stones: | 6-0.17/RD, 6-0.18/RD |
| Supplied Stone Weight: | 2.10 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 2.19 Round
Retail Price: $2631.09952
Our Price: $1,469.89 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1053 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.2 grams |
| Measurements | Top Width: 5.4 mm, Bottom Width: 4.1 mm, Top Height: 1.9 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1053 |
| Style Group Name: | WB1053 |
| Supplied Stones: | 6-0.03/RD, 6-0.06/RD, 6-0.08/RD, 6-0.12/RD, 3-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 2.19 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 5.1 Round
Retail Price: $5824.78888
Our Price: $3,254.07 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2675 |
|---|---|
| Approx. Weight | 21.2 grams |
| Measurements | Top Width: 10 mm, Bottom Width: 5 mm, Top Height: 1.7 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2675 |
| Style Group Name: | WB2675 |
| Supplied Stones: | 6-0.25/RD, 6-0.35/RD, 3-0.5/RD |
| Supplied Stone Weight: | 5.10 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.55 Round
Retail Price: $981.00234
Our Price: $548.05 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB171 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.0 grams |
| Measurements | Top Width: 2 mm, Bottom Width: 1.8 mm, Top Height: 2.1 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB171-11 |
| Style Group Name: | WB171 |
| Supplied Stones: | 11-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.55 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.25 Round
Retail Price: $1859.273
Our Price: $1,038.70 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1092 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.3 grams |
| Measurements | Top Width: 3.4 mm, Bottom Width: 3.0 mm, Top Height: 2.1 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1092 |
| Style Group Name: | WB1092 |
| Supplied Stones: | 5-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.25 Round
Retail Price: $2045.56546
Our Price: $1,142.77 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1503 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.0 grams |
| Measurements | Top Width: 4.3 mm, Bottom Width: 3.3 mm, Top Height: 3.4 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1503 |
| Style Group Name: | WB1503 |
| Supplied Stones: | 5-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.5 Round
Retail Price: $1779.42468
Our Price: $994.09 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1703 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.0 grams |
| Measurements | Top Width: 4.5 mm, Bottom Width: 2.6 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1703 |
| Style Group Name: | WB1703 |
| Supplied Stones: | 10-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.50 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.11 Round
Retail Price: $2258.45374
Our Price: $1,261.71 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1811 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.8 grams |
| Measurements | Top Width: 4.9 mm, Bottom Width: 3.3 mm, Top Height: 2.7 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1811 |
| Style Group Name: | WB1811 |
| Supplied Stones: | 6-0.025/RD, 12-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.11 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.3 Round
Retail Price: $1593.13222
Our Price: $890.02 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1268 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.3 grams |
| Measurements | Top Width: 4.6 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1268 |
| Style Group Name: | WB1268 |
| Supplied Stones: | 10-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.30 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.05 Round
Retail Price: $1885.86882
Our Price: $1,053.56 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1351 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.4 grams |
| Measurements | Top Width: 3.4 mm, Bottom Width: 3.4 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1351 |
| Style Group Name: | WB1351 |
| Supplied Stones: | 7-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.05 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.24 Round
Retail Price: $1220.5473
Our Price: $681.87 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB712 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.9 grams |
| Measurements | Top Width: 2.7 mm, Bottom Width: 2.4 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB712 |
| Style Group Name: | WB712 |
| Supplied Stones: | 2-0.03/RD, 2-0.05/RD, 1-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.24 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.75 Round
Retail Price: $1779.42468
Our Price: $994.09 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1379 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.0 grams |
| Measurements | Top Width: 4 mm, Bottom Width: 3.6 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1379 |
| Style Group Name: | WB1379 |
| Supplied Stones: | 5-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 4 Round
Retail Price: $5558.6481
Our Price: $3,105.39 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2364 |
|---|---|
| Approx. Weight | 20.2 grams |
| Measurements | Top Width: mm, Bottom Width: mm, Top Height: mm, Bottom Height: mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2364 |
| Style Group Name: | WB2364 |
| Supplied Stones: | 20-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 4.00 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.92 Round
Retail Price: $4360.98416
Our Price: $2,436.30 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2338 |
|---|---|
| Approx. Weight | 15.7 grams |
| Measurements | Top Width: 9.3 mm, Bottom Width: 6 mm, Top Height: 2..9 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2338 |
| Style Group Name: | WB2338 |
| Supplied Stones: | 24-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.92 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.68 Round
Retail Price: $3642.41014
Our Price: $2,034.87 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1525 |
|---|---|
| Approx. Weight | 13.0 grams |
| Measurements | Top Width: 8.3 mm, Bottom Width: 5.5 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1525 |
| Style Group Name: | WB1525 |
| Supplied Stones: | 21-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.68 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 3.12 Round
Retail Price: $3535.966
Our Price: $1,975.40 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2083 |
|---|---|
| Approx. Weight | 12.6 grams |
| Measurements | Top Width: 7.8 mm, Bottom Width: 4.6 mm, Top Height: 4 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2083 |
| Style Group Name: | WB2083 |
| Supplied Stones: | 6-0.12/RD, 12-0.15/RD, 3-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 3.12 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |

