14KP Bezel Set 0 Round
Retail Price: $2418.15038
Our Price: $1,350.92 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2405 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.4 grams |
| Measurements | Top Width: 3.6 mm, Bottom Width: 3 mm, Top Height: 3.2 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2405 |
| Style Group Name: | WB2405 |
| Supplied Stones: | |
| Supplied Stone Weight: | 0.00 CT. |
| Center Stone Sold Separately: | 3-0.6/RD |
14KP Bezel Set 0.56 Round
Retail Price: $2311.70624
Our Price: $1,291.46 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2133 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.0 grams |
| Measurements | Top Width: 6.1 mm, Bottom Width: .6.2 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2133 |
| Style Group Name: | WB2133 |
| Supplied Stones: | 10-0.03/RD, 4-0.04/RD, 2-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.56 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.86 Round
Retail Price: $1939.12132
Our Price: $1,083.31 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2078 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.6 grams |
| Measurements | Top Width: 3.5 mm, Bottom Width: 3 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2078 |
| Style Group Name: | WB2078 |
| Supplied Stones: | 2-0.08/RD, 2-0.1/RD, 2-0.15/RD, 1-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.86 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.39 Round
Retail Price: $1593.13222
Our Price: $890.02 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2056 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.3 grams |
| Measurements | Top Width: 1.6 mm, Bottom Width: 2.8 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2056 |
| Style Group Name: | WB2056 |
| Supplied Stones: | 2-0.06/RD, 2-0.07/RD, 1-0.13/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.39 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.51 Round
Retail Price: $1406.83976
Our Price: $785.94 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1702 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.6 grams |
| Measurements | Top Width: 4.3 mm, Bottom Width: 2.4 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1.1. mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1702 |
| Style Group Name: | WB1702 |
| Supplied Stones: | 3-0.17/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.51 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 1.6 Round
Retail Price: $3722.25846
Our Price: $2,079.47 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2449 |
|---|---|
| Approx. Weight | 13.3 grams |
| Measurements | Top Width: 8.7 mm, Bottom Width: 4.7 mm, Top Height: 4.3 mm, Bottom Height: 1.9 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2449 |
| Style Group Name: | WB2449 |
| Supplied Stones: | 10-0.16/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.60 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.28 Round
Retail Price: $1672.98054
Our Price: $934.63 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB169-10 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.6 grams |
| Measurements | Top Width: 4.6 mm, Bottom Width: 2.6 mm, Top Height: 3.7 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB167-14 |
| Style Group Name: | WB169-10 |
| Supplied Stones: | 14-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.28 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 1.35 Round
Retail Price: $2231.85792
Our Price: $1,246.85 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2079 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.7 grams |
| Measurements | Top Width: 4.1 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2079 |
| Style Group Name: | WB2079 |
| Supplied Stones: | 2-0.2/RD, 2-0.3/RD, 1-0.35/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.35 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.74 Round
Retail Price: $1806.0205
Our Price: $1,008.95 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1861 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.1 grams |
| Measurements | Top Width: 3.4 mm, Bottom Width: 2.5 mm, Top Height: 3.2 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1860 |
| Style Group Name: | WB1861 |
| Supplied Stones: | 2-0.12/RD, 2-0.15/RD, 1-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.74 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 1 Round
Retail Price: $2710.94784
Our Price: $1,514.50 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1106 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.5 grams |
| Measurements | Top Width: 5.2 mm, Bottom Width: 3.6 mm, Top Height: 3 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1106 |
| Style Group Name: | WB1106 |
| Supplied Stones: | 2-0.5/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.00 CT. |
| Center Stone Sold Separately: | 1-1.0/RD |
14KP Bezel Set 0.6 Round
Retail Price: $1752.82886
Our Price: $979.23 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1502 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.9 grams |
| Measurements | Top Width: 3.3 mm, Bottom Width: 2.7 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1502 |
| Style Group Name: | WB1502 |
| Supplied Stones: | 4-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.60 CT. |
| Center Stone Sold Separately: | 1-0.6/RD |
14KP Bezel Set 2 Round
Retail Price: $2391.55456
Our Price: $1,336.06 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1108 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.3 grams |
| Measurements | Top Width: 4.9 mm, Bottom Width: 3.4 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1108 |
| Style Group Name: | WB1108 |
| Supplied Stones: | 5-0.4/RD |
| Supplied Stone Weight: | 2.00 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.75 Round
Retail Price: $1193.89062
Our Price: $666.98 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1401 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.8 grams |
| Measurements | Top Width: 2.5 mm, Bottom Width: 2.5 mm, Top Height: 1.6 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1401 |
| Style Group Name: | WB1401 |
| Supplied Stones: | 15-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 1.5 Round
Retail Price: $1965.71714
Our Price: $1,098.17 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2349 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.7 grams |
| Measurements | Top Width: 3.8 mm, Bottom Width: 2.9 mm, Top Height: 2.1 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2349 |
| Style Group Name: | WB2349 |
| Supplied Stones: | 4-0.15/RD, 2-0.45/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.50 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.5 Round
Retail Price: $2710.94784
Our Price: $1,514.50 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1968 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.5 grams |
| Measurements | Top Width: 2.7 mm, Bottom Width: 3.4 mm, Top Height: 3.9 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1968 |
| Style Group Name: | WB1968 |
| Supplied Stones: | 2-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.50 CT. |
| Center Stone Sold Separately: | 1-0.6/RD, 2-0.75/RD |
14KP Bezel Set 0.75 Round
Retail Price: $1832.67718
Our Price: $1,023.84 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2057 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.2 grams |
| Measurements | Top Width: 3.5 mm, Bottom Width: 2.7 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2057 |
| Style Group Name: | WB2057 |
| Supplied Stones: | 2-0.1/RD, 2-0.15/RD, 1-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 1 Round
Retail Price: $1832.67718
Our Price: $1,023.84 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1504 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.2 grams |
| Measurements | Top Width: 3.7 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1504 |
| Style Group Name: | WB1504 |
| Supplied Stones: | 5-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.00 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 0.4 Round
Retail Price: $1380.24394
Our Price: $771.09 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2404 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.5 grams |
| Measurements | Top Width: 3 mm, Bottom Width: 2.4 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2404 |
| Style Group Name: | WB2404 |
| Supplied Stones: | 2-0.1/RD, 1-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.40 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 1.03 Round
Retail Price: $1646.38472
Our Price: $919.77 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1114 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.5 grams |
| Measurements | Top Width: 4.3 mm, Bottom Width: 3.1 mm, Top Height: 2.1 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1114 |
| Style Group Name: | WB1114 |
| Supplied Stones: | 4-0.12/RD, 2-0.15/RD, 1-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.03 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bezel Set 1.02 Round
Retail Price: $1965.29112
Our Price: $1,097.93 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2386 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.7 grams |
| Measurements | Top Width: 3.7 mm, Bottom Width: 2.8 mm, Top Height: 2.7 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2386 |
| Style Group Name: | WB2386 |
| Supplied Stones: | 6-3x3/PR |
| Supplied Stone Weight: | 1.02 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |

