14KP Channel Set 0.42 Round
Retail Price: $2125.41378
Our Price: $1,187.38 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1537 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.3 grams |
| Measurements | Top Width: 3.9 mm, Bottom Width: 2.8 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1536 |
| Style Group Name: | WB1537 |
| Supplied Stones: | 6-0.07/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.42 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.83 Round
Retail Price: $3615.02314
Our Price: $2,019.57 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1647 |
|---|---|
| Approx. Weight | 12.9 grams |
| Measurements | Top Width: 8.4 mm, Bottom Width: 4.7 mm, Top Height: 3.6 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1647 |
| Style Group Name: | WB1647 |
| Supplied Stones: | 16-0.03/RD, 7-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.83 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.3 Round
Retail Price: $2524.10764
Our Price: $1,410.12 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2361 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.8 grams |
| Measurements | Top Width: mm, Bottom Width: mm, Top Height: mm, Bottom Height: mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2361 |
| Style Group Name: | WB2361 |
| Supplied Stones: | 10-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.30 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.66 Round
Retail Price: $2018.54362
Our Price: $1,127.68 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1523 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.9 grams |
| Measurements | Top Width: 5.9 mm, Bottom Width: 3.8 mm, Top Height: 3.5 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1523 |
| Style Group Name: | WB1523 |
| Supplied Stones: | 22-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.66 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.82 Round
Retail Price: $2072.16128
Our Price: $1,157.63 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1227 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.1 grams |
| Measurements | Top Width: 4.1 mm, Bottom Width: 4.1 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 2.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1226 |
| Style Group Name: | WB1227 |
| Supplied Stones: | 16-0.02/RD, 5-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.82 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 1.2 Round
Retail Price: $4306.81876
Our Price: $2,406.04 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1779 |
|---|---|
| Approx. Weight | 15.5 grams |
| Measurements | Top Width: 7.4 mm, Bottom Width: 5.3 mm, Top Height: 3.3 mm, Bottom Height: 2.1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1779 |
| Style Group Name: | WB1779 |
| Supplied Stones: | 12-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.20 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.65 Round
Retail Price: $1619.42374
Our Price: $904.71 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1574 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.4 grams |
| Measurements | Top Width: 5.6 mm, Bottom Width: 3.3 mm, Top Height: 2.0 mm, Bottom Height: 1.0 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1574 |
| Style Group Name: | WB1574 |
| Supplied Stones: | 15-0.025/RD, 11-0.025/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.65 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.05 Round
Retail Price: $794.58816
Our Price: $443.90 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB5117 |
|---|---|
| Approx. Weight | 2.3 grams |
| Measurements | Top Width: 2.9 mm, Bottom Width: 1.9 mm, Top Height: 2.0 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB5117 |
| Style Group Name: | WB5117 |
| Supplied Stones: | 5-0.01/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.05 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.95 Round
Retail Price: $3056.26748
Our Price: $1,707.41 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2663 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10.8 grams |
| Measurements | Top Width: mm, Bottom Width: mm, Top Height: mm, Bottom Height: mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2663 |
| Style Group Name: | WB2663 |
| Supplied Stones: | 2-0.15/RD, 2-0.2/RD, 1-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.95 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.54 Round
Retail Price: $1300.09132
Our Price: $726.31 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1920 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.2 grams |
| Measurements | Top Width: 4.0 mm, Bottom Width: 2.2 mm, Top Height: 2.7 mm, Bottom Height: 9.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1567 |
| Style Group Name: | WB1920 |
| Supplied Stones: | 9-0.06/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.54 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.48 Round
Retail Price: $2018.54362
Our Price: $1,127.68 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1780 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.9 grams |
| Measurements | Top Width: 5 mm, Bottom Width: 3.4 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1780 |
| Style Group Name: | WB1780 |
| Supplied Stones: | 4-0.12/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.48 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.96 Round
Retail Price: $2497.9987
Our Price: $1,395.53 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2422 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.7 grams |
| Measurements | Top Width: 5.6 mm, Bottom Width: 3.7 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2422 |
| Style Group Name: | WB2422 |
| Supplied Stones: | 24-0.04/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.96 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.75 Round
Retail Price: $2391.06768
Our Price: $1,335.79 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1558 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.3 grams |
| Measurements | Top Width: 5.2 mm, Bottom Width: 4.5 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1558 |
| Style Group Name: | WB1558 |
| Supplied Stones: | 5-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.25 Round
Retail Price: $794.58816
Our Price: $443.90 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB5250 |
|---|---|
| Approx. Weight | 2.3 grams |
| Measurements | Top Width: 2.5 mm, Bottom Width: 1.8 mm, Top Height: 1.5 mm, Bottom Height: 1.1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB5250 |
| Style Group Name: | WB5250 |
| Supplied Stones: | 10-0.025/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.64 Round
Retail Price: $2497.9987
Our Price: $1,395.53 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1784 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.7 grams |
| Measurements | Top Width: 4.8 mm, Bottom Width: 2.9 mm, Top Height: 3.5 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1784 |
| Style Group Name: | WB1784 |
| Supplied Stones: | 16-0.04/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.64 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.92 Round
Retail Price: $3988.39924
Our Price: $2,228.16 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1577 |
|---|---|
| Approx. Weight | 14.3 grams |
| Measurements | Top Width: 7.7 mm, Bottom Width: 5.2 mm, Top Height: 2.1 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1577 |
| Style Group Name: | WB1577 |
| Supplied Stones: | 10-0.05/RD, 6-0.07/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.92 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 5.43 Round
Retail Price: $4280.22294
Our Price: $2,391.19 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2662 |
|---|---|
| Approx. Weight | 15.4 grams |
| Measurements | Top Width: 9.4 mm, Bottom Width: 5.3 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2662 |
| Style Group Name: | WB2662 |
| Supplied Stones: | 6-0.05/RD, 6-0.1/RD, 6-0.15/RD, 6-0.23/RD, 6-0.25/RD, 3-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 5.43 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 1 Round
Retail Price: $2311.21936
Our Price: $1,291.18 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1319 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.0 grams |
| Measurements | Top Width: 8.6 mm, Bottom Width: 5 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1319 |
| Style Group Name: | WB1319 |
| Supplied Stones: | 40-0.025/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.00 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.8 Round
Retail Price: $3509.37018
Our Price: $1,960.54 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1508 |
|---|---|
| Approx. Weight | 12.5 grams |
| Measurements | Top Width: 8.5 mm, Bottom Width: 5.0 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1508 |
| Style Group Name: | WB1508 |
| Supplied Stones: | 16-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.80 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.15 Round
Retail Price: $954.22394
Our Price: $533.09 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB5295 |
|---|---|
| Approx. Weight | 2.9 grams |
| Measurements | Top Width: 2.5 mm, Bottom Width: 2.2 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 2.1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB5295 |
| Style Group Name: | WB5295 |
| Supplied Stones: | 15-0.01/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.15 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |

