14KP Prong Set 0.49 Round
Retail Price: $1007.41558
Our Price: $562.80 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB544 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.1 grams |
| Measurements | Top Width: 2.2 mm, Bottom Width: 1.7 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB544 |
| Style Group Name: | WB544 |
| Supplied Stones: | 2-0.07/RD, 2-0.1/RD, 1-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.49 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.84 Round
Retail Price: $1858.90784
Our Price: $1,038.50 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1350 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.3 grams |
| Measurements | Top Width: 4.2 mm, Bottom Width: 3.5 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1350 |
| Style Group Name: | WB1350 |
| Supplied Stones: | 7-0.12/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.84 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.16 Round
Retail Price: $1486.38378
Our Price: $830.38 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1463 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.9 grams |
| Measurements | Top Width: 6.0 mm, Bottom Width: 3.1 mm, Top Height: 3.1 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1463 |
| Style Group Name: | WB1463 |
| Supplied Stones: | 4-0.005/RD, 12-0.01/RD, 1-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.16 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.74 Round
Retail Price: $1965.29112
Our Price: $1,097.93 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB658 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.7 grams |
| Measurements | Top Width: 5.1 mm, Bottom Width: 4 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB657 |
| Style Group Name: | WB658 |
| Supplied Stones: | 37-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.74 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.95 Round
Retail Price: $2124.98776
Our Price: $1,187.14 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2393 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.3 grams |
| Measurements | Top Width: 3.3 mm, Bottom Width: 2.7 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2393 |
| Style Group Name: | WB2393 |
| Supplied Stones: | 2-0.2/RD, 2-0.25/RD, 2-0.3/RD, 1-0.45/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.95 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.24 Round
Retail Price: $1140.45554
Our Price: $637.13 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB799 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.6 grams |
| Measurements | Top Width: 2.69 mm, Bottom Width: 2.63 mm, Top Height: 2.06 mm, Bottom Height: 1.68 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB799 |
| Style Group Name: | WB799 |
| Supplied Stones: | 8-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.24 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.25 Round
Retail Price: $1273.4955
Our Price: $711.45 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1373 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.1 grams |
| Measurements | Top Width: 2.9 mm, Bottom Width: 2.5 mm, Top Height: 2.7 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1372 |
| Style Group Name: | WB1373 |
| Supplied Stones: | 5-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.1 Round
Retail Price: $1406.53546
Our Price: $785.77 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1595 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.6 grams |
| Measurements | Top Width: 3.8 mm, Bottom Width: 3 mm, Top Height: 2.4 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1594 |
| Style Group Name: | WB1595 |
| Supplied Stones: | 12-0.05/RD, 5-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.10 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.6 Round
Retail Price: $1326.748
Our Price: $741.20 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2461 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.3 grams |
| Measurements | Top Width: 2.7 mm, Bottom Width: 1.9 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2461 |
| Style Group Name: | WB2461 |
| Supplied Stones: | 6-0.03/RD, 2-0.05/RD, 2-0.09/RD, 1-0.14/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.60 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.15 Round
Retail Price: $1646.01956
Our Price: $919.56 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1459 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.5 grams |
| Measurements | Top Width: 5.4 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1459 |
| Style Group Name: | WB1459 |
| Supplied Stones: | 2-0.01/RD, 9-0.015/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.15 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.4 Round
Retail Price: $1512.9796
Our Price: $845.24 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1518 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.0 grams |
| Measurements | Top Width: 4.5 mm, Bottom Width: 3.4 mm, Top Height: 2.4 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1518 |
| Style Group Name: | WB1518 |
| Supplied Stones: | 7-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.40 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.48 Round
Retail Price: $1592.82792
Our Price: $889.85 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2243 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.3 grams |
| Measurements | Top Width: 3.3 mm, Bottom Width: 2.8 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2241 |
| Style Group Name: | WB2243 |
| Supplied Stones: | 16-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.48 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.8 Round
Retail Price: $1512.9796
Our Price: $845.24 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2352 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.0 grams |
| Measurements | Top Width: 3.3 mm, Bottom Width: 2.7 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2352 |
| Style Group Name: | WB2352 |
| Supplied Stones: | 4-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.80 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.64 Round
Retail Price: $2231.37104
Our Price: $1,246.58 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1707 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.7 grams |
| Measurements | Top Width: 5 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 1.7 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1707 |
| Style Group Name: | WB1707 |
| Supplied Stones: | 32-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.64 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.33 Round
Retail Price: $1273.4955
Our Price: $711.45 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB129 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.1 grams |
| Measurements | Top Width: 2.1 mm, Bottom Width: 1.8 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB129-11 |
| Style Group Name: | WB129 |
| Supplied Stones: | 11-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.33 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.71 Round
Retail Price: $1406.53546
Our Price: $785.77 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2327 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.6 grams |
| Measurements | Top Width: 2.6 mm, Bottom Width: 2 mm, Top Height: 3.5 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2327 |
| Style Group Name: | WB2327 |
| Supplied Stones: | 2-0.12/RD, 2-0.15/RD, 1-0.17/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.71 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.12 Round
Retail Price: $2178.1794
Our Price: $1,216.86 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB885 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.5 grams |
| Measurements | Top Width: 2.85 mm, Bottom Width: 2.50 mm, Top Height: 2.60 mm, Bottom Height: 1.40 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB885 |
| Style Group Name: | WB885 |
| Supplied Stones: | 12-0.01/RD, 5-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.12 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.25 Round
Retail Price: $1779.05952
Our Price: $993.89 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1883 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.0 grams |
| Measurements | Top Width: 3.9 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1883 |
| Style Group Name: | WB1883 |
| Supplied Stones: | 5-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.6 Round
Retail Price: $1858.90784
Our Price: $1,038.50 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1755 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.3 grams |
| Measurements | Top Width: 5.6 mm, Bottom Width: 4.1 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1755 |
| Style Group Name: | WB1755 |
| Supplied Stones: | 5-0.12/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.60 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.54 Round
Retail Price: $1273.4955
Our Price: $711.45 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB5045 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.1 grams |
| Measurements | Top Width: 1.7 mm, Bottom Width: 1.3 mm, Top Height: 1.7 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB5045 |
| Style Group Name: | WB5045 |
| Supplied Stones: | 4-0.02/RD, 4-0.03/RD, 4-0.05/RD, 2-0.07/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.54 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |

