14KP Prong Set 0.75 Round
Retail Price: $980.81976
Our Price: $547.94 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2190 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.0 grams |
| Measurements | Top Width: 2.2 mm, Bottom Width: 1.9 mm, Top Height: 1.9 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2190-5 |
| Style Group Name: | WB2190 |
| Supplied Stones: | 5-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.75 Round
Retail Price: $1832.25116
Our Price: $1,023.60 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2031 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.2 grams |
| Measurements | Top Width: 3.6 mm, Bottom Width: 3.3 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2031 |
| Style Group Name: | WB2031 |
| Supplied Stones: | 5-0.35/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.4 Round
Retail Price: $2577.29928
Our Price: $1,439.83 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2136 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.0 grams |
| Measurements | Top Width: 5.9 mm, Bottom Width: 5.3 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2136-10 |
| Style Group Name: | WB2136 |
| Supplied Stones: | 14-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.40 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.4 Round
Retail Price: $3082.8633
Our Price: $1,722.27 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2290 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10.9 grams |
| Measurements | Top Width: 6.4 mm, Bottom Width: 4.5 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2290 |
| Style Group Name: | WB2290 |
| Supplied Stones: | 14-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.40 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.66 Round
Retail Price: $1912.09948
Our Price: $1,068.21 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1575 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.5 grams |
| Measurements | Top Width: 3.6 mm, Bottom Width: 2.2 mm, Top Height: 3.5 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1575 |
| Style Group Name: | WB1575 |
| Supplied Stones: | 18-0.02/RD, 3-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.66 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.15 Round
Retail Price: $1167.05136
Our Price: $651.98 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB983 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.7 grams |
| Measurements | Top Width: 1.8 mm, Bottom Width: 1.6 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1.2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB983 |
| Style Group Name: | WB983 |
| Supplied Stones: | 15-0.01/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.15 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.4 Round
Retail Price: $2816.78338
Our Price: $1,573.62 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2151 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.9 grams |
| Measurements | Top Width: 7.4 mm, Bottom Width: 3.3 mm, Top Height: 4 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2151 |
| Style Group Name: | WB2151 |
| Supplied Stones: | 16-0.015/RD, 4-0.04/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.40 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.64 Round
Retail Price: $2231.37104
Our Price: $1,246.58 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1707 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.7 grams |
| Measurements | Top Width: 5 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 1.7 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1707 |
| Style Group Name: | WB1707 |
| Supplied Stones: | 32-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.64 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.21 Round
Retail Price: $1060.66808
Our Price: $592.55 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB560 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.3 grams |
| Measurements | Top Width: 1.5 mm, Bottom Width: 1 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB560 |
| Style Group Name: | WB560 |
| Supplied Stones: | 7-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.21 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.25 Round
Retail Price: $1512.9796
Our Price: $845.24 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1433 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.0 grams |
| Measurements | Top Width: 3 mm, Bottom Width: 2 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1433 |
| Style Group Name: | WB1433 |
| Supplied Stones: | 2-0.05/RD, 2-0.1/RD, 2-0.15/RD, 2-0.2/RD, 1-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.4 Round
Retail Price: $1459.78796
Our Price: $815.52 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB400 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.8 grams |
| Measurements | Top Width: 3.1 mm, Bottom Width: 2.9 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 1.9 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB400 |
| Style Group Name: | WB400 |
| Supplied Stones: | 5-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.40 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.75 Round
Retail Price: $1459.78796
Our Price: $815.52 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2329 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.8 grams |
| Measurements | Top Width: 2.6 mm, Bottom Width: 2.4 mm, Top Height: 2.7 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2329 |
| Style Group Name: | WB2329 |
| Supplied Stones: | 5-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.1 Round
Retail Price: $1779.05952
Our Price: $993.89 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2348 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.0 grams |
| Measurements | Top Width: 4.4 mm, Bottom Width: 4 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2348 |
| Style Group Name: | WB2348 |
| Supplied Stones: | 11-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.10 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.6 Round
Retail Price: $1326.748
Our Price: $741.20 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2461 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.3 grams |
| Measurements | Top Width: 2.7 mm, Bottom Width: 1.9 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2461 |
| Style Group Name: | WB2461 |
| Supplied Stones: | 6-0.03/RD, 2-0.05/RD, 2-0.09/RD, 1-0.14/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.60 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.1 Round
Retail Price: $714.73984
Our Price: $399.30 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB584 |
|---|---|
| Approx. Weight | 2.0 grams |
| Measurements | Top Width: 1.8 mm, Bottom Width: 1.9 mm, Top Height: 2.0 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB584 |
| Style Group Name: | WB584 |
| Supplied Stones: | 5-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.10 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0 Round
Retail Price: $1592.82792
Our Price: $889.85 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2105 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.3 grams |
| Measurements | Top Width: 2.4 mm, Bottom Width: 2.6 mm, Top Height: 3.1 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2105 |
| Style Group Name: | WB2105 |
| Supplied Stones: | |
| Supplied Stone Weight: | 0.00 CT. |
| Center Stone Sold Separately: | 3-0.75/RD |
14KP Prong Set 0.74 Round
Retail Price: $1965.29112
Our Price: $1,097.93 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB658 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.7 grams |
| Measurements | Top Width: 5.1 mm, Bottom Width: 4 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB657 |
| Style Group Name: | WB658 |
| Supplied Stones: | 37-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.74 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 1.25 Round
Retail Price: $2577.29928
Our Price: $1,439.83 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2467 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.0 grams |
| Measurements | Top Width: 6 mm, Bottom Width: 5.8 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2467 |
| Style Group Name: | WB2467 |
| Supplied Stones: | 5-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.16 Round
Retail Price: $1832.25116
Our Price: $1,023.60 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB805 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.2 grams |
| Measurements | Top Width: 2.65 mm, Bottom Width: 2.35 mm, Top Height: 1.95 mm, Bottom Height: 1.15 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB805 |
| Style Group Name: | WB805 |
| Supplied Stones: | 8-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.16 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Prong Set 0.45 Round
Retail Price: $1486.38378
Our Price: $830.38 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2403 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.9 grams |
| Measurements | Top Width: 3.4 mm, Bottom Width: 2.5 mm, Top Height: 3.1 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2403 |
| Style Group Name: | WB2403 |
| Supplied Stones: | 3-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.45 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |

