14KP Bar Setting 2.16 Round
Retail Price: $2923.83612
Our Price: $1,633.43 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1249 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10.3 grams |
| Measurements | Top Width: 6.2 mm, Bottom Width: 4.6 mm, Top Height: 1.8 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1249 |
| Style Group Name: | WB1249 |
| Supplied Stones: | 18-0.12/RD |
| Supplied Stone Weight: | 2.16 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.75 Round
Retail Price: $1779.42468
Our Price: $994.09 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1379 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.0 grams |
| Measurements | Top Width: 4 mm, Bottom Width: 3.6 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1379 |
| Style Group Name: | WB1379 |
| Supplied Stones: | 5-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.75 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.3 Round
Retail Price: $1406.83976
Our Price: $785.94 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1642 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.6 grams |
| Measurements | Top Width: 2.2 mm, Bottom Width: 2.4 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1642 |
| Style Group Name: | WB1642 |
| Supplied Stones: | 3-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.30 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.74 Round
Retail Price: $1593.13222
Our Price: $890.02 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB5032 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.3 grams |
| Measurements | Top Width: 3.0 mm, Bottom Width: 2.6 mm, Top Height: 3.2 mm, Bottom Height: 2.1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB5032 |
| Style Group Name: | WB5032 |
| Supplied Stones: | 48-0.005/RD, 5-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.74 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.05 Round
Retail Price: $2764.13948
Our Price: $1,544.21 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2127 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.7 grams |
| Measurements | Top Width: 4.7 mm, Bottom Width: 3.5 mm, Top Height: 3.6 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2127 |
| Style Group Name: | WB2127 |
| Supplied Stones: | 3-0.35/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.05 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.44 Round
Retail Price: $4334.38834
Our Price: $2,421.45 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2447 |
|---|---|
| Approx. Weight | 15.6 grams |
| Measurements | Top Width: 8.7 mm, Bottom Width: 5.4 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2447 |
| Style Group Name: | WB2447 |
| Supplied Stones: | 8-0.03/RD, 8-0.04/RD, 8-0.05/RD, 8-0.06/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.44 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.8 Round
Retail Price: $2122.73594
Our Price: $1,185.89 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2659 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.29 grams |
| Measurements | Top Width: 4.3 mm, Bottom Width: 3 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2659 |
| Style Group Name: | WB2659 |
| Supplied Stones: | 4-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.80 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.5 Round
Retail Price: $1247.14312
Our Price: $696.73 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1371 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.0 grams |
| Measurements | Top Width: 3.0 mm, Bottom Width: 2.2 mm, Top Height: 2.0 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1371 |
| Style Group Name: | WB1371 |
| Supplied Stones: | 5-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.50 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 3.6 Round
Retail Price: $4068.24756
Our Price: $2,272.76 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2432 |
|---|---|
| Approx. Weight | 14.6 grams |
| Measurements | Top Width: 9.6 mm, Bottom Width: 5.7 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2432 |
| Style Group Name: | WB2432 |
| Supplied Stones: | 20-0.18/RD |
| Supplied Stone Weight: | 3.60 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.55 Round
Retail Price: $981.00234
Our Price: $548.05 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB171 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.0 grams |
| Measurements | Top Width: 2 mm, Bottom Width: 1.8 mm, Top Height: 2.1 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB171-11 |
| Style Group Name: | WB171 |
| Supplied Stones: | 11-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.55 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.92 Round
Retail Price: $4360.98416
Our Price: $2,436.30 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2338 |
|---|---|
| Approx. Weight | 15.7 grams |
| Measurements | Top Width: 9.3 mm, Bottom Width: 6 mm, Top Height: 2..9 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2338 |
| Style Group Name: | WB2338 |
| Supplied Stones: | 24-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.92 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 2.1 Round
Retail Price: $4853.34156
Our Price: $2,711.36 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2672 |
|---|---|
| Approx. Weight | 17.55 grams |
| Measurements | Top Width: 11 mm, Bottom Width: 5 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2672 |
| Style Group Name: | WB2672 |
| Supplied Stones: | 6-0.17/RD, 6-0.18/RD |
| Supplied Stone Weight: | 2.10 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.25 Round
Retail Price: $1832.67718
Our Price: $1,023.84 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB720 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.2 grams |
| Measurements | Top Width: mm, Bottom Width: mm, Top Height: mm, Bottom Height: mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB720 |
| Style Group Name: | WB720 |
| Supplied Stones: | 5-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 3.78 Round
Retail Price: $5393.59578
Our Price: $3,013.18 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2673 |
|---|---|
| Approx. Weight | 19.58 grams |
| Measurements | Top Width: 13 mm, Bottom Width: 7.3 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 0.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2673 |
| Style Group Name: | WB2673 |
| Supplied Stones: | 6-0.3/RD, 6-0.33/RD |
| Supplied Stone Weight: | 3.78 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.05 Round
Retail Price: $1885.86882
Our Price: $1,053.56 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1351 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.4 grams |
| Measurements | Top Width: 3.4 mm, Bottom Width: 3.4 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1351 |
| Style Group Name: | WB1351 |
| Supplied Stones: | 7-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.05 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.25 Round
Retail Price: $1247.14312
Our Price: $696.73 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB395 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.0 grams |
| Measurements | Top Width: 2.4 mm, Bottom Width: 2.2 mm, Top Height: 2.4 mm, Bottom Height: 1.3 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB390 |
| Style Group Name: | WB395 |
| Supplied Stones: | 5-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.25 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.62 Round
Retail Price: $3163.38108
Our Price: $1,767.25 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2396 |
|---|---|
| Approx. Weight | 11.2 grams |
| Measurements | Top Width: 5.8 mm, Bottom Width: 4.4 mm, Top Height: 2.4 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2396 |
| Style Group Name: | WB2396 |
| Supplied Stones: | 8-0.03/RD, 12-0.07/RD, 6-0.09/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.62 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 2.72 Round
Retail Price: $4068.24756
Our Price: $2,272.76 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1651 |
|---|---|
| Approx. Weight | 14.6 grams |
| Measurements | Top Width: 8.5 mm, Bottom Width: 5.5 mm, Top Height: 2.3 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1651 |
| Style Group Name: | WB1651 |
| Supplied Stones: | 8-0.05/RD, 16-0.07/RD, 12-0.1/RD |
| Supplied Stone Weight: | 2.72 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 1.45 Round
Retail Price: $3456.11768
Our Price: $1,930.79 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2082 |
|---|---|
| Approx. Weight | 12.3 grams |
| Measurements | Top Width: 5 mm, Bottom Width: 3.5 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 2 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2082 |
| Style Group Name: | WB2082 |
| Supplied Stones: | 10-0.06/RD, 4-0.1/RD, 3-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.45 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Bar Setting 0.15 Round
Retail Price: $847.96238
Our Price: $473.72 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2224-5 |
|---|---|
| Approx. Weight | 2.5 grams |
| Measurements | Top Width: 1.6 mm, Bottom Width: 1.6 mm, Top Height: 1.7 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2220-5 |
| Style Group Name: | WB2224-5 |
| Supplied Stones: | 5-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.15 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |

