14KP Channel Set 0.83 Round
Retail Price: $3615.02314
Our Price: $2,019.57 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1647 |
|---|---|
| Approx. Weight | 12.9 grams |
| Measurements | Top Width: 8.4 mm, Bottom Width: 4.7 mm, Top Height: 3.6 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1647 |
| Style Group Name: | WB1647 |
| Supplied Stones: | 16-0.03/RD, 7-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.83 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.96 Round
Retail Price: $2497.9987
Our Price: $1,395.53 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2422 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8.7 grams |
| Measurements | Top Width: 5.6 mm, Bottom Width: 3.7 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2422 |
| Style Group Name: | WB2422 |
| Supplied Stones: | 24-0.04/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.96 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 5.43 Round
Retail Price: $4280.22294
Our Price: $2,391.19 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2662 |
|---|---|
| Approx. Weight | 15.4 grams |
| Measurements | Top Width: 9.4 mm, Bottom Width: 5.3 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2662 |
| Style Group Name: | WB2662 |
| Supplied Stones: | 6-0.05/RD, 6-0.1/RD, 6-0.15/RD, 6-0.23/RD, 6-0.25/RD, 3-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 5.43 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.32 Round
Retail Price: $1167.05136
Our Price: $651.98 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1472 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.7 grams |
| Measurements | Top Width: 2.9 mm, Bottom Width: 2.4 mm, Top Height: 1.6 mm, Bottom Height: 0.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1472 |
| Style Group Name: | WB1472 |
| Supplied Stones: | 16-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.32 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.95 Round
Retail Price: $3056.26748
Our Price: $1,707.41 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2663 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10.8 grams |
| Measurements | Top Width: mm, Bottom Width: mm, Top Height: mm, Bottom Height: mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2663 |
| Style Group Name: | WB2663 |
| Supplied Stones: | 2-0.15/RD, 2-0.2/RD, 1-0.25/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.95 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.96 Round
Retail Price: $1193.70804
Our Price: $666.88 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2305 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3.8 grams |
| Measurements | Top Width: 3.4 mm, Bottom Width: 2.3 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2305 |
| Style Group Name: | WB2305 |
| Supplied Stones: | 12-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.96 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.42 Round
Retail Price: $3083.53276
Our Price: $1,722.64 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB254 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10.9 grams |
| Measurements | Top Width: 6.7 mm, Bottom Width: 5.1 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 1.7 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB254-14 |
| Style Group Name: | WB254 |
| Supplied Stones: | 14-0.03/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.42 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.45 Round
Retail Price: $3136.7244
Our Price: $1,752.36 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2363 |
|---|---|
| Approx. Weight | 11.1 grams |
| Measurements | Top Width: 6.7 mm, Bottom Width: 4.5 mm, Top Height: 2.6 mm, Bottom Height: 1.5 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2363 |
| Style Group Name: | WB2363 |
| Supplied Stones: | 18-0.025/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.45 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.69 Round
Retail Price: $1763.1142
Our Price: $984.98 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2653 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.94 grams |
| Measurements | Top Width: 3.3 mm, Bottom Width: 2.3 mm, Top Height: 1.1 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2653 |
| Style Group Name: | WB2653 |
| Supplied Stones: | 2-0.05/RD, 2-0.1/RD, 2-0.12/RD, 1-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.69 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.26 Round
Retail Price: $2045.13944
Our Price: $1,142.54 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2781 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.0 grams |
| Measurements | Top Width: 4.3 mm, Bottom Width: 4.3 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2781 |
| Style Group Name: | WB2781 |
| Supplied Stones: | 13-0.02/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.26 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.8 Round
Retail Price: $2803.45504
Our Price: $1,566.18 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2655 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.85 grams |
| Measurements | Top Width: 4.2 mm, Bottom Width: 9 mm, Top Height: 2 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2655 |
| Style Group Name: | WB2655 |
| Supplied Stones: | 4-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.80 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.59 Round
Retail Price: $1752.4637
Our Price: $979.03 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1700 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.9 grams |
| Measurements | Top Width: 4.1 mm, Bottom Width: 2.5 mm, Top Height: 2.5 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1700 |
| Style Group Name: | WB1700 |
| Supplied Stones: | 2-0.1/RD, 2-0.12/RD, 1-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.59 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.7 Round
Retail Price: $1965.71714
Our Price: $1,098.17 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB576 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.7 grams |
| Measurements | Top Width: 6 mm, Bottom Width: 3.2 mm, Top Height: 3.1 mm, Bottom Height: 1.4 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB575 |
| Style Group Name: | WB576 |
| Supplied Stones: | 10-0.03/RD, 8-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.70 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.32 Round
Retail Price: $1246.89968
Our Price: $696.59 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1550 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.0 grams |
| Measurements | Top Width: 2.6 mm, Bottom Width: 2.1 mm, Top Height: 2.2 mm, Bottom Height: 1.6 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1550 |
| Style Group Name: | WB1550 |
| Supplied Stones: | 4-0.02/RD, 6-0.04/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.32 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.3 Round
Retail Price: $1475.73328
Our Price: $824.43 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2656 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.86 grams |
| Measurements | Top Width: 2.4 mm, Bottom Width: 2.2 mm, Top Height: 1 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2656 |
| Style Group Name: | WB2656 |
| Supplied Stones: | 12-0.025/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.30 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 1.68 Round
Retail Price: $2630.49092
Our Price: $1,469.55 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1086 |
|---|---|
| Approx. Weight | 9.2 grams |
| Measurements | Top Width: 6.5 mm, Bottom Width: 4.2 mm, Top Height: 3.3 mm, Bottom Height: 1.0 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1086 |
| Style Group Name: | WB1086 |
| Supplied Stones: | 21-0.08/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.68 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 1.58 Round
Retail Price: $4174.6917
Our Price: $2,332.23 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2428 |
|---|---|
| Approx. Weight | 15.0 grams |
| Measurements | Top Width: 9 mm, Bottom Width: 6.5 mm, Top Height: 2.9 mm, Bottom Height: 2.1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2428 |
| Style Group Name: | WB2428 |
| Supplied Stones: | 10-0.05/RD, 18-0.06/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.58 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 0.4 Round
Retail Price: $2151.58358
Our Price: $1,202.00 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB1774 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.4 grams |
| Measurements | Top Width: 4.9 mm, Bottom Width: 3.7 mm, Top Height: 2.8 mm, Bottom Height: 1.8 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB1774 |
| Style Group Name: | WB1774 |
| Supplied Stones: | 8-0.05/RD |
| Supplied Stone Weight: | 0.40 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 1.03 Round
Retail Price: $1869.49748
Our Price: $1,044.41 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2652 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.34 grams |
| Measurements | Top Width: 4 mm, Bottom Width: 3 mm, Top Height: 1.5 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2652 |
| Style Group Name: | WB2652 |
| Supplied Stones: | 2-0.08/RD, 2-0.1/RD, 4-0.13/RD, 1-0.15/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.03 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |
14KP Channel Set 1.44 Round
Retail Price: $3165.3286
Our Price: $1,768.34 (Savings: 44.13%)
| Item Code | WB2666 |
|---|---|
| Approx. Weight | 11.21 grams |
| Measurements | Top Width: 9.2 mm, Bottom Width: 4.5 mm, Top Height: 1 mm, Bottom Height: 1 mm |
| Metal | 14KP |
| Style Name: | WB2666 |
| Style Group Name: | WB2666 |
| Supplied Stones: | 4-0.1/RD, 4-0.16/RD, 2-0.2/RD |
| Supplied Stone Weight: | 1.44 CT. |
| Center Stone Sold Separately: |

